Pvc Nedir?

Polimer maddesi, insanların günlük yaşamlarının vazgeçilmez maddeleri arasında kendine yer bulmaktadır. Oldukça geniş olan polimer ailesinin önemli üyeleri arasında kendine yer bulan PVC yani poli vinil klorür, aynı zamanda modern yapay malzeme olarak da bilinmektedir. Dünya üzerinde var olan iki doğal kaynak olan tuz ve petrolden üretilmekte olan PVC, ticari dünyada da gelişmiş olan ilk plastikler arasında kendine yer bulmaktadır. Günümüz dünyasına bakıldığı zaman PVC yalnızca kapı ve pencerelerde kullanılmıyor. Bununla beraber çocuk oyuncakları, birbirinden farklı spor malzemeleri, torba ve şişe yapımı, otomobil döşemeleri, piller, kredi kartları, yiyecek kapları, elektrik izolasyon malzemeleri, serum tüpü, kan torbası, ameliyat eldivenleri gibi akla gelen gelmeyen pek çok farklı alanda kullanılmaktadır ve kullanmaya da devam edilmektedir.

 

Neden PVC Bu Denli Yaygın?

 

Yapılmakta olan araştırmalar sonrasında da görülebileceği üzere PVC, kapı ve profil üretimlerinde kullanılmakta olan diğer malzemeler olan alüminyum ve ahşaba oranla çok daha işlevsel olmasının yanı sıra aynı zamanda dayanıklıdır. Çünkü genel itibari ile PVC malzemenin iyi mekanik dayanıklılığı, hafifliği ve aşınma dayanımının yanı sıra tokluğu konstrüksiyon uygulamaları ve binalarda sıklıkla kullanılması ile alakalı oldukça önemli bir avantajı beraberinde getirmektedir. Böyle olunca da pek çok farklı alanda PVC maddesinin kullanıldığını görmek de mümkün olmaktadır.

 

Polimer zinciri içerisinde klor atomunu taşımasından dolayı PVC maddesinin tutuşması oldukça zor olmakta ve alev alma sıcaklığı da pek çok farklı maddeye oranla daha yüksek olmaktadır. Üstelik ısı kaynağı ya da yanma durumu ortadan kaldırıldığı zaman yanması da hemen duracaktır. Sahip olduğu bu özellikten ötürü de kapılar, pencereler ve kaplama gibi birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılması adına uygun bir hale gelmesini sağlamış olmaktadır. Bu özelliklerin tam tersi olan ahşapta ise malzeme oldukça kolay bir şekilde yanmasının yanı sıra alevi de taşıma özelliği bulunur. Bundan dolayı da pek çok kişi evlerinde ahşap malzemeleri kullanırken ciddi anlamda tedirgin olabilir. Fakat PVC de böylesine bir risk bulunmamaktadır.

 

Kullanılacak olan PVC malzeme, işlemler elde edilmeden önce birçok farklı ve özel katkı malzemeleri ile birleştirilmektedir. Kullanılmakta olan bu katkı ürünleri sayesinde üretilecek olan PVC ürüne ait olan mekanik özellikler başta olmak üzere hava şartlarına karşı dayanması, parlaklık, renk, berraklık ve elektriksel özellikler belirlenmektedir. PVC, başta hava şartları olmak üzere şoka, korozyona, kimyasal çürümeye ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Sahip olduğu bu özelliği sayesinde de uzun ömürlü kullanımı istenilen ve açık havaya maruz kalacak olan ürünler için pek çok müşteri PVC kullanmayı tercih etmektedir. Bu konuya verilebilecek olan en büyük örneklerden bir tanesi ise PVC borulardır. Bu boruların %75’lik kısmı yaklaşık olarak 40 yılda uzun süre devam edebilecek olan ömre sahip olmaktadır.

 

Bunlarla beraber kablo yalıtımı ve pencere profilleri tarzındaki uygulamaların büyük bir kısmı 40 yıldan uzun bir süre rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ahşap ürünlere bakıldığı zaman ise çok daha kısa ömürlü olduğunu söylemek mümkündür. PVC’nin sahip olduğu hafiflik, sağlamlık ve dizayn esnekliği sayesinde yapılacak olan pek çok farklı uygulamada kişilere ciddi anlamlarda fiyat avantajı sağlamaktadır. Konstrüksiyon işlemi sırasında kullanılmakta olan PVC bileşenler insanlara oldukça etkili şekilde fiyat/performans avantajlarını da sunmaya devam etmektedir. Ahşaptan hazırlanmakta olan ürünlerin uzun süreler boyunca istenilen görüntüyü ve performansı ortaya koyması adına düzenli olarak bakım ve boya işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Fakat PVC için böylesine işlemlerin yapılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ayrıca PVC ürünler uzun süreli ve bakım istemeyecek olan uygulamalar için de oldukça uygun olması ile bilinmektedir.

 

Yapım ve kullanım maliyeti de yine alüminyum ve ahşaba oranla çok daha düşük olmaktadır. Günümüzde insanların büyük bir kısmı kullanmış olduğu ürünlerin çevreye dost olmasına özen gösteriyor. Çünkü bu sayede doğanın zarar görmesinin önüne geçilmiş oluyor. PVC materyali ise üretiminden yok olan kadar var olacak olan yaşam döngüsü sırasında çevrenin etkilenme derecesinin dikkate alınmış olduğu değerlendirme ve bağımsız çalışmalar sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre bu malzemenin çevreye olan etkisi, diğer malzemeler ile kıyaslandığı zaman son derece olumludur.

 

Geri dönüşüme yatkın bir malzeme olarak da bilinen PVC’den üretilmiş olan ve kullanımına ihtiyaç duyulmayan malzemelerin tamamı tekrardan başarılı bir şekilde şekillendirildikten sonra istenilen tarzdaki ürünler üretilmiş olacaktır. PVC’nin en büyük özelliklerinden bir tanesi de çok iyi bir yalıtıcı olması. Bu malzemenin ısı iletim katsayısına bakıldığı zaman alüminyum ve ahşap malzemelere oranla çok daha iyi seviyelerdedir. Bundan dolayı da pek çok kişi PVC malzemeyi ısı tasarrufu konusunda kapı ve pencere profillerinde sıklıkla kullanılmaya devam edilmektedir. Üstelik ısının yanı sıra nem ve ses gibi pek çok farklı dış etkene karşı da PVC kullanımı sonrasında istenilmiş olan yalıtım işlemi son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

 

Bilindiği üzere PVC, sahip olduğu fiziksel özellikleri bakımından tasarımcılara tasarım işlemleri sırasında oldukça yüksek derecelerde özgünlük sağlamaktadır. Bundan dolayı da elektrik, tıp, inşaat, elektronik, ambalaj ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere pek çok farklı sektörde; dolayısıyla insanların yaşamlarının her alanında oldukça sık bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Kendi içerisinde pek çok farklı özelliği bulunan ve bu özellikleri her geçen gün artış gösteren PVC ile beraber artık istenilen her sektörde insanlar arzu etmiş olduğu başarılı sonuçlara hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde ulaşmış olacaklar. Ve bu çalışmalar ile beraber bulunulan alanlardaki çalışmalar tam anlamıyla istenildiği gibi etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

 

PVC Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

İnsanlar şimdilerde yapacakları en ufak bir araştırma sonrasında pek çok farklı marka tarafından üretilmekte olan PVC ürünler ile karşılaşabilmektedir. Böyle olunca birçoğunun aklına ister istemez farklı soru işaretleri gelebiliyor. Bu soru işaretlerinin başında ise hangi PVC’nin kaliteli olduğu ve tercih edilmesi gerektiği gelmekte. Öyle ki pek çok kişi ne kadar istemese de yapmış olduğu yanlış seçimlerin sonrasında ortaya düşündüklerinden çok daha farklı sorunlar ile karşılaşmış olacaklardır. Böylesi durumlar ile karşılaşmamak adına mutlaka araştırmaların çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Birbirinden farklı markaların piyasada olması demek, isteklerin etkili olarak gerçekleştirilebilmesi anlamını taşımaktadır.

 

Tercih edilecek olan PVC için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi, nereye hangi tarzda ürün kullanılacağı. Çünkü buna göre başta ölçü alımı olmak üzere her bir detayın üzerinde dikkatlice durulmuş olacaktır. Bununla birlikte seçilecek olan PVC’nin mümkün olduğu kadar orijinal ve kaliteli olması da yine dikkat edilmesi gereken detaylar içerisinde kendine yer bulmaya devam ediyor. Kaliteli ve istenilen şekilde üretilmekte olan ürünlerin kullanılması ile beraber PVC oldukça uzun süreler boyunca sorunsuzca kullanılabilecektir. Üstelik bu kullanım esnasında yaşanabilecek olan sorunların büyük bir kısmının da başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak, uzun süre istenildiği gibi kullanılmış olacaklardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>