Ters Tavan İle Hayatınızı Kolaylaştırın

 

Tavan uygulamaları özellikle de son dönemlerde oldukça farklı değişimleri bünyesinde barındırmaya başlamış durumda. Böyle olunca da gerek evlerde gerekse iş yerlerinde pek çok kişi başta ters tavan olmak üzere gerekli olan her türlü araştırmayı yapmaya başladılar. Ortaya çıkmakta olan yeniliklerin etkili bir şekilde incelenmesi sonrasında artık insanlar istemiş oldukları her türlü tavan çeşidi arasından seçimlerini gönül rahatlığı ile yapma olanağına erişmiş oluyorlar. Özellikle de son dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere artık gerek yalıtım gerekse görsellik anlamında insanlara istediklerini vermekte olan modeller sayesinde pek çok alanda istenilen güzel görüntülerin ortaya çıkması da sağlanmış oluyor.

 

Şimdilerde her ne kadar popüler olsa da ters tavan konusunda meydana gelmekte olan gelişimleri birçok kişi net olarak bilemiyor. Böyle olunca da ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez diledikleri modeldeki uygulamaları yapamıyorlardı. Şimdilerde ise bu konuda oldukça etkili değişimler oluşunca artık evler ve iş yerleri için birbirinden farklı çeşitteki ürünler ortaya çıkmaya başladı. Ters tavan, asma tavan olarak da bilinen bir tavan şeklidir. İstenilen her türlü ortam için kullanılmakta olan bu tavan şeklinin tek kullanım amacı dekorasyon değildir. Bununla beraber yalıtım ve ses amacı ile de pek çok kişi bu tarz tavan çeşitleri arasından seçimlerini yapıyorlar. Yalıtım, yangın ve nem amaçlı kullanılmakta olan ters tavan uygulaması artık birçok farklı çeşitte insanların karşılarına çıkmış oluyor.

 

Tavan için yapılacak olan uygulama ile beraber akustik düzenlenecek, ışığın yansıtılması oldukça yüksek düzeylerde tutulur ve gürültü de tamamen emilmesi sağlanmış olur. Gerçekleştirilecek olan ters tavan uygulanmasında kırılganlığın oluşmamasından ötürü gerek takılması gerek sökülmesi gerekse temizlenmesi hiç olmadığı kadar kolay olacaktır. Ters tavan uygulamasının yapılması adına ise insanların dikkat etmeleri gereken pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Bunların üzerinde net bir şekilde durulması ile beraber ortaya çıkacak olan sonuçlar son derece etkili olacağı için mutlaka konusunda uzman olan kişiler ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Özellikle de son dönemlerde bu konu ile alakalı çalışmalar hiç olmadığı kadar artış göstermeye başladı. Böyle olunca en etkili sonuçların elde edilmesi adına gerekli olan konuların tamamının üzerinde dikkatli bir şekilde durulması büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 

Ters Tavan Nasıl Yapılır?

 

Ev, alışveriş merkezleri ve iş yerleri için ters tavan uygulaması yapılmadan önce mutlaka bu konuda yeterli oranda deneyim sahibi olan kişiler ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Aksi durumda ortaya çıkacak olan sonuçlar asla tam anlamıyla arzu edildiği gibi olmayacaktır. Ters tavan uygulaması esnasında önemli olan detaylardan biri, ölçüyü doğru şekilde almak olacaktır. Ters tavan yapılacak olan alandaki ölçüler alınırken bununla beraber hazırlanacak olan grafik kağıt üzerinde dikkatlice ölçeklendirilmelidir. Çünkü yapılacak olan bu ölçeklendirme işlemleri ile beraber kesin boyutların ortaya çıkması da sağlanmış olacaktır.

 

Yapılacak olan bu ters tavan ölçeklendirme çalışmaları ile beraber gerek kullanılacak olan malzemelerin miktarları gerekse işlemler yapılırken herhangi bir sorun kendini göstermesi gibi durumların da başarılı bir şekilde önüne geçilmiş olacaktır. Doğru yerlerden alınacak olan başlangıç noktası çok daha estetik ve güzel bir görünümün ortaya çıkması başarılmış olacaktır. Eğer ki ters tavan uygulaması sırasında yangın uyarma sistemi, aydınlatmalar, klima ve havalandırma gibi tesisatlar da kullanılmak istendiği zaman bunların da yine ölçekleme işlemleri sırasında ön plana çıkartılması ve buna göre tasarım işlemlerinin de yapılması oldukça önemli başlıklar arasında kendine yer bulmaktadır.

 

Ters Tavan Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Alınacak olan ölçüler sonrasında ters tavan uygulaması yapılmaya başlandığı zaman ilk aşamada kullanılacak olan levhaların taşınması adına doğru tarzdaki profiller arasından seçimlerin yapılması çok büyük bir öneme sahiptir. Kullanılacak olan bu profiller geçme ağızları ve tespit delikleri kullanılarak birbirlerine bağlanacaktır. Planlara uygun bir şekilde yapılacak olan kaset sistemi sayesinde üzerine yapılacak olan uygulama sırasında herhangi bir sorun kendini göstermemiş olacaktır. Tercih edilecek askı çubuğu ve maşası için zemin bölgesinden doğru oranlarda kot alınacaktır. İşaretleme işlemleri ile beraber duvar bölgesinden kenar çerçevedeki profillere monte işlemi yapılacaktır. Eğer ki uygulamanın yapılacağı bölgede kolonlar bulunuyorsa, tüm bu işlemler kolonlar içi de ayrıntılı olarak yapılmalıdır.

 

Bunlarla beraber ara taşıyıcı görevini üstlenmekte olan profiller de yine dikkatli bir şekilde ters tavan uygulaması adına ilgili noktalara monte edilmektedir. Kenar kısımlarda oluşacak olan minik boşluklar için de yine doğru oranlarda kesilmiş olan levhalar özenli bir şekilde ilgili noktalara monte edilmiş olacaktır. Yapılacak kesilme işlemi de yine diğer konularda olduğu gibi mutlaka yapılmış olan planların dahilinde büyük bir dikkat ile yapılmalıdır. Hesaplanmadan gerçekleştirilecek olan kesim işlemleri sonrasında elde edilecek olan parça ne yazık ki ilgili bölüme tam anlamıyla oturmayacak ve bu durumun sonrasında ortaya istenilenden çok daha kötü bir görüntü çıkmış olacaktır.

 

Son aşamaya gelinmeden hemen önce ise ters tavan planı son bir kere gözden geçirilmeli ve oluşabilmiş olan hatalar eğer ki varsa bunlar hızlıca düzeltilmelidir. Boya ve badana işlemleri bitirildikten sonra yangın, ses, klima tarzı konular ile alakalı tesisatların tavan ile alakalı olan düzenlemeleri de yine bitirilmelidir. Var olan alandan ilgili oranlarda kot payları alındıktan sonra kolon ve duvar gibi noktalarda işaretlemeler yapılacaktır. Alınmış olan bu kot dahilinde profillerdeki kenar çerçeveler gerekli olan ürünler aracılığı ile duvara sabitlenecektir. Taşıyıcıların montaj işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmasından sonra ters tavan için kullanılacak olan levhalar özenle yerleştirilmelidir.

 

Kesilmiş olan ters tavan profillere tam bir şekilde oturmalıdır. Bunun tersi durumunda yapılacak olan çalışmaların tamamı boşa gitmiş olacaktır. Dolayısıyla bu tarz durumların önüne geçilmesinin engellenmesi adına kesme işlemleri mutlak suretle tam anlamıyla ölçüler dahilinde ve yapılmış olan planlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Her bir detayın üzerinde dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi sonrasında ortaya oldukça etkili sonuçların çıkmasını sağlamış olacaktır. Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere ters tavan konusunda var olan çalışmalar son derece azdı. Bundan dolayı da insanlar ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez, kendi isteklerini tam anlamıyla karşılayacak tarzdaki tavan uygulamalarını bulamamaktan şikayetçi oluyor; böyle olunca da ya klasik tarzdaki ters tavan uygulamaları arasından seçimlerini yapıyor ya da bu uygulamayı tercih etmiyorlardı.

 

Şimdilerde ise ters tavan konusunda oldukça yaratıcı çözümler kendini göstermeye başladı. Var olan bu çözümleri dikkatli bir şekilde inceleyecek olan kişiler; yapacakları incelemelerin sonrasında bulundukları alana en uygun olacak tarzdaki ters tavan modelleri arasından seçimler yapılmış olacaktır. İstenilen modeldeki ters tavanların seçilmesi ile beraber ise artık tavan bölgeleri klasik tarzdaki görünümlerinin aksine tam anlamıyla insanların isteklerini karşılayabilecek tarzda tasarlanacak. Bununla beraber birçok farklı avantaj da yine yapılacak olan bu uygulama ile beraber ortaya çıkmış olacaktır. Üstelik tersi tavan uygulamaları oldukça uygun fiyatlara yapıldığı için isteyen herkes bu dekorasyon çözümünü tercih edebilirler.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>