1 Hektar Kaç Dönüm?

 

1 hektar 10 dönümdür.

 

Arazi ölçü birimleri insanların büyük bir kısmının akıllarının karışmasına neden olabiliyor. Çünkü bu ölçüler klasik tarzdaki ölçü birimleri ile tarla ya da arsa gibi alanları ölçmek çok da mümkün değildir. Yapılacak olan en ufak bir yanlışlık sonrasında ortaya oldukça farklı sonuçlar çıkabilecektir. Bunların oluşmasının engellenmesi adına ise dikkat edilmesi gereken pek çok farklı detay bulunmaktadır. Bu detayların başında ise doğru ölçüm birimlerini kullanmak geliyor. Klasik ölçü birimlerinin tersine arazi ölçüleri onar onar büyür ve onar onar küçülürler. Küçük birimler büyük birimlere çevrilirken her basamak çıkışta 10’a bölünme işlemi yapılırken inişte ise 10 ile çarpılacaktır.

 

Arazi ölçüm birimlerinin en küçüğü olan ar, metrekarenin 100 katı olan ölçü birimine verilmiş olan isimdir. Genel olarak 1 ar 1 dekametrelik alana eşit olacaktır. “a” sembolü ile gösterilmekte olan ar sonrasında ise dekar gelmektedir. “daa” sembolü ile gösterilen dekar ise metrekarenin 1000 katıdır. Yani 1 dekar 10 ar olarak hesaplanır. 1 dekar yaklaşık olarak 1 dönüme tekabül etmektedir. Hektar ise metrekarenin 10.000 katı olarak belirlenmiş olan ölçü birimidir. “ha” sembolü ile belirtilen bir hektar 10 dekar yani 10 dönümdür. Oldukça basit şekilde hesaplama işlemi yapılacaktır. İnsanlar bu basit hesaplamayı kullanarak başta arsa olmak üzere her türlü taşınmaz için büyüklük hesaplamasını yapabileceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>