Çilek Serası Maliyeti Hakkında Merakınızı Giderin

Seralar, yaz ya da kış fark etmeden insanların diledikleri sebzeleri ve meyveleri yemelerine imkan tanımaktadır. Bunu bilen insanların büyük bir kısmı kendilerine ait olan arazileri ya da satın alacakları / kiralayacakları arazileri sera haline getirmek istiyorlar. Böyle olunca da pek çok kişinin aklına böylesine tarzda bir sera kurmak geliyor. Özellikle de son dönemlere gelindiği zaman ise artık insanların çok büyük bir kısmı klasik tarzdaki tanımların aksine çilek serası maliyeti konusunda tüm fikirleri elde etmek istiyorlar. Bu fikirleri elde edilmesi adına öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şeylerin başında seranın ne olduğunu öğrenmek geliyor.

Bu konu ile alakalı yeterli oranda bilgi sahibi olunmaması sonrasında çilek serası maliyeti hakkında bilgi almak neredeyse imkansız bir hale gelmiş olacaktır. Olması gerektiği gibi doğal çevre koşullarının bulunmadığı mevsim ya da bölgelerde bitkilerin doğru şekilde yetiştirilebilmesi adına gerekli olan uygun koşulların yapay şekilde ortaya koyulduğu ve üstü ışık geçirmekte olan kapalı ortamlara sera adı verilmektedir. Genel itibari ile sera için önemli olan şeylerin başında hava koşulları gelmektedir. Bununla beraber ısıtma, aydınlatma, havalandırma, serinletme başlıklarında da profesyonel anlamda çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bunların sonrasında ise serada çilek yetiştirilmesi ile alakalı mekanizasyon uygulamalarına sıra gelmiş olacaktır. Toprak hazırlığı başta olmak üzere ekim ve dikim, bakım işlemleri, tarımsal mücadele, sulama ve hasat sonrası işlemler üzerinde dikkatlice durulması gerekmektedir.

Genellikle çilek serası maliyeti öncesinde dikkat edilmesi gereken pek çok farklı detay bulunmakta. Dolayısıyla öncelikli olarak bu detayların üzerinde dikkatlice durulması gerekmektedir. Aksi durumda ortaya çıkacak olan sonuçlar ve maliyet tahmin edilenden çok daha ciddi boyutlarda artış göstermeye başlamış olacaktır. Seranın pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bundan dolayı da öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şeylerin başında ne tarz bir çalışma yapılmak istendiğine karar verilmesi olmalıdır. Seranın üzerinde yer almış olacağı toprak boyutu, üzerine koyulacak olan sera ile alakalı maliyetlerin belirlenmesi konusunda oldukça ciddi oranlarda yardımcı olacaktır.

İnsanların büyük bir kısmı çilek serası maliyeti hesaplamalarında öncelikli olarak toprak maliyetini ön plana çıkartıyorlar. İnsanlar eğer ki kendilerine ait olan toprak üzerine sera yaptırmak istiyorlarsa, bunun için ekstradan bir maliyetleri olmayacaktır. Ancak çilek serası için gerekli olan toprak satın alınacak ya da kiralanacaksa bunun için ekstradan maliyet planlaması yapılması gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak olan çalışmalar ne yazık ki çok da gerçekçi olmayacak ve maliyeti tahmin edilenden ciddi şeklide zorlamış olacaklardır. Toprak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıların başında ise toprağın cinsi gelmekte. Ancak çilek meyvesinin toprak konusunda çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Bundan dolayı da pek çok kişi hiçbir sorun yaşamadan çilek serası kurdurmayı istiyorlar.

 

Toprak seçeneği sonrasında ise dikkat edilmesi gereken diğer bir detay çilek serası maliyeti ile alakalı önemli başlıklar arasında kendine yer buluyor. Bu ise seranın şekli. Başta tünel olmak üzere gotik sera, muz serası, dairesel sera ve direkli tünel sera tarzındaki sera çeşitlerinin her birinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin her birinin öncelikli olarak incelenmesi ile beraber en etkili sonuçların elde edilmesi işlemi gerçekleştirilmesi önemlidir. Klasik tarzdaki sera çeşitlerinde tünelin eni 6 metre ile 10 metre arasında değişim göstermektedir. Oluk ve tepe yükseklikleri ise pek çok farklı etkene bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla öncelikli aşamada planın doğru şekilde yapılması ve ardından da bu planın etkili şekilde uygulanması gerekmektedir.

Şimdilerde bu konuda deneyimli olan kişiler çilek serası maliyetini en azami sınırlara çekmek adına öncelikli olarak bu konuda deneyimli olan kişiler ile iletişime geçilmelidir. Bu kişiler yapmış olacakları araştırmalar sonrasında çilek serasını en etkili şekilde ortaya koymuş olacaklardır. Seranın büyüklüğünü belirtecek olan şey yalnızca toprağın büyüklüğü olmayacaktır. Bununla beraber ekilecek olan çileklerin sayısı da yine seranın maliyetini ciddi oranlarda etkilemiş olacaktır. Çünkü kaç kök çilek ekileceğinin net olarak belirlenmesi sonrasında ona göre çilek serası ortaya koyulmuş olacaktır. Son dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere seralar birçok farklı tarzda ve boyutlarda hazırlanabiliyor.

Böyle olunca da en ufak alanların bile etkili şekilde kullanılabilmesi, ekilecek olan çileklerin tam anlamıyla istenildiği gibi büyümesine de yardımcı olacaktır. Doğal olarak böylesi durumlarda çilek serası maliyetinde ciddi değişimler kendini gösterebiliyor. Seranın kurulması ise ne yazık ki yeterli olmayacaktır. Bununla beraber çilek serası kurdurmak isteyenlerin üzerinde durmaları gereken diğer bir konu ise sıcaklık, serinlik ve sulama detaylarının net olarak belirlenmesi olmalıdır. Çilek her ne kadar toprak seçimi konusunda çok fazla sıkıntı çıkartan bir meyve olmasa da hava şartları onu oldukça ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Böyle olunca yapılacak olan en ufak bir yanlış ile beraber ne yazık ki üretilecek olan çilekler kullanılamaz bir hale gelmiş olabilirler.

Bunların oluşmasının engellenmesi adına çilek serası maliyeti konusunda her bir adımın üzerinde dikkatlice durulması gerekmektedir. Günümüzde insanların büyük bir kısmı yapmış oldukları araştırmalar sonrasında karşılarına çıkmakta olan seraların fiyatları oldukça yüksek olabiliyor. Bundan dolayı da pek çok kişi ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez asla hayallerindeki gibi bir seraya erişemiyorlar. Halbuki bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıların başında neler istendiğinin net olarak belirlenmesi gelmekte. Son dönemlerde ortaya koyulmakta olan seralar ise oldukça ekonomik olmaları ile biliniyor ve tercih ediliyorlar. Dolayısıyla artık insanlar eğer isterlerse kendilerinin isteklerinin yerine getirilebileceği tarzdaki seralara sahip olabiliyorlar.

Seraların hazırlanmasında pek çok farklı etkenin ön plana çıkmaya başlaması ile beraber artık çilek serası maliyeti konusunda oldukça geniş bir yelpaze üzerinden insanlara fiyatlar sunulmaktadır. Böyle olunca da gerek malzeme seçimi gerekse plan proje kapsamında yapılacak olan değerlendirmeler sonrasında ortaya tam anlamıyla net fiyatlar çıkacaktır. İnsanlar bu fiyatları aldıktan sonra oldukça rahat bir şekilde diledikleri yerde çilek serası kurma olanağına erişmiş olacaklardır. Çilek serasının kurulması ise işlemlerin sona erdiği anlamına gelmemektedir. Bununla beraber çileklerin uygun olan ekim şartlarına göre ekilmesi, sulanması gibi birçok farklı detayın üzerinde durulması ile beraber artık insanlar çilek ekim ve toplama işlemlerine başlamış olacaklardır.

Düşünülenin aksine çilek yetiştiriciliği oldukça kolaydır. Farklı şekillerde yapılmakta olan ekim işlemleri sonrasında gerekli detayların üzerinde durulması ile artık çilekler üretilmeye başlamış olacaktır. Son dönemlerde pek çok kişi tarafından büyük bir keyif ile tüketilmekte olan çileğin üretilmesi işlemleri esnasında gerekli olan detayların üzerinde durulması ile beraber artık insanlar yalnızca tüketici olarak değil aynı zamanda üretici olarak da ön plana çıkmayı başarmış olacaktır. Üstelik tüm bu işlemleri yapmak tahmin edilenden çok daha uygun koşullarda kolay şekilde yapılmaktadır. İnsanların bu durumda öncelikli olarak tüm adımların üzerinde durmaları ile beraber artık ne zaman istenirse istensin bu konuda araştırmalar yapılarak çalışmalara hız kesmeden başlanmış olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>