Banyo Tavan Kaplama

 

Tavan kaplama çalışmaları söz konusu olduğu zaman insanların büyük bir kısmının aklına öncelikli olarak gelen şeylerden bir tanesi; bunların yalnızca büyük binaların tavan kısımlarında uygulanabildiği gelmekte. Gerçekte ise artık bu konuda oldukça farklı çalışmalar yapılmaya başlanmış durumda. İnsanlar da bu sayede artık banyo tavan kaplama gibi çalışmaları daha öncesinde olmadığı kadar kolay ve etkili bir şekilde yaptırma olanağına sahip olabiliyorlar. Geçmiş dönemlerde söz konusu banyo tavan kaplamaları olduğu zaman insanların karşılarına bilindik tarzdaki ürünler çıkmış oluyordu. Bundan dolayı da pek çok kişi ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez asla tam anlamıyla arzu ettikleri tarzda ürünleri bulamıyorlardı. Şimdilerde ise bu konuda onlara göre pek çok farklı değişiklik kendini göstermeye başladı.

 

Var olan bu değişimler kapsamında yapılacak olan doğru seçimler ile beraber banyo tavan kaplama çalışmaları daha öncesinde olmadığı kadar etkili bir şekilde gerçekleştirilmiş oluyor. Şimdilerde banyo tavan kaplama konusunda ortaya çıkmakta olan yeniliklerin fazla olması ile beraber pek çok kişi en etkili sonuçları nasıl elde edebilecekleri ile alakalı araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Bu araştırmaların sonrasında karşılarına çıkmakta olan yeniliklerden ötürü de pek çok kişi ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez, asla başarılı tarzda sonuçlar elde edilemeyebiliyor.

 

Banyo Tavan Kaplama Nedir?

 

Bilindiği üzere banyolar sıcak, ıslak ve nemli alanlardır. Dolayısıyla bu bölge ne kadar iyi bir şekilde boyanmış olursa olsun ya da dikkat edilsin fark etmez; zamanlar var olan nemden ötürü ciddi oranlarda küflenip kararma sorunları baş göstermeye başlamış olacaktır. Birçok kişi oluşan bu nemden ötürü ortaya çıkan olumsuz görüntünün önüne geçilmesi adına sürekli olarak bölgeyi boyamayı tercih ediyorlar. Fakat yapmakta oldukları bu çalışma ne yazık ki gelip geçici oluyor. Çünkü bölge devamlı olarak ıslak ve nemli kaldığından ötürü bir süre geçtikten sonra tekrardan aynı sorun kendini göstermiş olacak ve sürekli bir şekilde banyo bölgesinin tavanı ile alakalı çalışmalar yapılmak zorunda kalınabilecektir.

 

Bu tarz olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak isteyen kişilerin büyük bir kısmı ise son dönemlerde banyo tavan kaplama konusunda araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Araştırmaların sonrasında karşılarına çıkmakta olan seçenekler sayesinde de istenilen her türlü banyo için en etkili çözümler oldukça rahat bir şekilde elde edilmiş olacaktır. Söz konusu banyo tavan kaplama çalışmaları olduğu zaman pek çok kişinin aklına öncelikli olarak tüm bu işlemlerin çok pahalı olabilecekleri geliyor. Dolayısıyla konu ile alakalı daha araştırmalara başlamadan önce vazgeçmiş olabiliyorlar. Gerçekte ise durum çok daha farklıdır. Oldukça uygun maliyetlere yapılmakta olan banyo tavan kaplama ile beraber gerçekleştirilecek olan işlemler sonrasında rutubet ve nem yalıtımı kolaylıkla sağlanmış olacaktır.

 

Genel olarak bakıldığı zaman banyo tavan kaplama işlemleri adına pek çok farklı çeşitteki ürün kullanılmaktadır. Bundan dolayı da banyonun ve kişilerin isteklerini tam olarak karşılayabilecek tarzdaki ürünler arasından seçimler yapılabilecektir. Tabi ki banyolar ile alakalı çalışmaların dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Her ne kadar şimdilerde banyo tavan kaplama konusu ile ilgili çalışmalar yapmakta olan kişilerin sayısında artış göstermiş olsa da bu artış çoğu zaman yanlış kararların da ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Pek çok kişi de büyük bir heves ile yaptırmış oldukları banyo tavan kaplama çalışmaları ne yazık ki olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalmış oluyor. Böylesi durumların oluşmasının önüne geçilmesi adına ise mutlaka bu konuda uzman olan kişiler ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Deneyimli olan kişiler ile yapılacak olan görüşmeler sırasında banyonun tavanı ile alakalı yapılacak olan kaplama işlemleri tam anlamıyla istenildiği gibi yapılacak, sonrasında da ortaya etkili sonuçlar çıkmış olacaktır.

 

Şimdilerde banyo tavan kaplama konusunda insanlara oldukça farklı seçenekler sunulmakta. Bu seçenekler sayesinde de banyolar tam olarak insanların isteklerini karşılayacak şekilde yapılmaya başlanmıştır. Desenli tavan kaplama, son dönemlerde banyolarda en fazla tercih edilen kaplama türleri arasında kendine yer bulmaktadır. Bunun yanı sıra pres baskı tavan kaplama ve enjeksiyon baslı tavan kaplama modelleri de yine sıklıkla tercih edilen banyo tavan kaplama türleri arasında kendine yer buluyor. Banyo tavan kaplamasını ekonomik şekilde yaptırmak isteyenler de yine bu konuda onlara sunulmakta olan modeller arasından seçimlerini oldukça rahat bir şekilde yapabilirler.

 

Banyo Tavan Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Gerçekleştirilecek olan banyo tavan kaplama işlemlerinde kullanılacak malzeme çok hafif olduğu için ağırlık yapmayacak ve çok kolay bir şekilde istenilen yerlere uygulanacaktır. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında, uygulamanın yapılacağı bölgenin düzgün olması gelmektedir. Aksi durumda yapılacak olan kaplama işlemi ne yazık ki çok farklı sonuçları beraberinde getirmiş olacaktır. Dolayısıyla banyo için tavan kaplama çalışmaları yapılmak istendiği zaman öncelikli olarak tavanın düzgün bir hale getirilmesi gerekmektedir.

 

Sonrasında ise artık banyo tavan kaplama çalışmalarına başlanmış olacaktır. İlk aşamada tavan kaplama malzemesi alt kısmına uygulanacağı bölge ile aynı oranda yapıştırma malzemesi konulacaktır. Ardından ise kullanılacak olan tavan kaplama malzemesine ait yapıştırıcı ya da saten alçı, şeffaf silikon ile en uzun olan bölgeden başlanılarak parça olarak kalacak yerler kapının dip tarafları ya da arka bölümlerine gelecek şekilde uygulanacaktır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey ise gönyeleri tam olarak almak olmalıdır. Aksi durumda istenilen güzel görüntünün ortaya çıkması engellenmiş olacaktır. Kaplama için kullanılacak malzemenin düzgün ve tek bir parça olarak çıkmasını sağlamak adına tavan kaplama işlemlerine en uygun ve uzun olarak da bilinen giriş kapısı ya da girişlerde göz önünde olan bölgelerden başlanmalıdır.

 

Gerçekleştirilecek banyo tavan kaplama işlemleri sona erdikte sonra bazı bölümlerde ister istemez derz açıkları ortaya çıkabilir. Bu bölgeler için stropiyer uygulaması yapılmayacaksa, var olan açıklıklar beyaz çekomastik ile sorunsuzca kapatılabilir. İşlemlerin bitmesinden sonra ise artık tavan tek bir parça olarak gözükmüş olacaktır. Bunun sonrasında eğer istenirse su bazlı olan boyalar ile tavan boyanabilir. Birçok insan bu işlemleri kendi kendilerine rahatlıkla yapabileceklerini düşünüyorlar. Fakat böylesi bir işlem yapılmak isteniyorsa, bunun için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmakta. Bunların başında ise ölçüm işlemlerinin çok dikkatli bir şekilde yapılması geliyor.

 

Ölçüm işlemlerinin olması gerektiği şekilde yapılmadığı takdirde ne yazık ki banyo tavan kaplama uygulaması sonrasında ortaya çıkacak sonuç kesinlikle göze hitap etmeyecektir. Dolayısıyla ölçüm konusu çok büyük özen gösterilmesi gereken konular arasında kendine yer buluyor. Sonrasında ise kullanılacak ürünler ile alakalı bilgilerin net bir şekilde öğrenilmesine sıra geliyor. Böylece hangi ürün nerede ve ne şekilde kullanılacak, öğrenilmiş olacaktır. Tüm bunlar kimi zaman bazı kişiler için çok zormuş gibi gelebilir. Böylesi durumlarda ise konusunda tecrübeli kişiler ile iletişime geçmek yeterli olacaktır. Bu kişiler banyo ile alakalı ölçümleri yaptıktan sonra oldukça kısa bir süre içerisinde gerekli ölçümleri yapacaktır. Ölçümler ve işlemler sonrasında da ortaya şık bir banyo tavanı çıkacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>