İç kapılar günümüzde iç mekanlarda malzemesi, işçiliği ve kalitesi ile fark yaratan tasarımlarla göz kamaştırıyor. Sadece mahremiyeti sağlamak için kullanılsa da artık fonksiyonelliği, göze hitap eden estetik ve dekoratif modelleri ile adeta evin dekorasyonunu tamamlayan en etkili parçası olup çıkıyor. İç kapı modelleri denildiğinde artık o kadar çok kapı modeli görüyoruz ki, seçim yapmakta zorlanmak son derece kaçınılmaz oluyor. Ahşap kompozitten ahşap lamineye, camlı ve camsız iç kapılardan iki renkli ve desenli modellere kadar

İç Kapı Seçimi Nasıl Olmalı?

İç kapı seçiminde ev dekorasyonu ile uyumlu ve tamamlayıcı bir kapının tercih edilmesi önemlidir. Aksi taktirde dekorasyon olarak kötü bir görüntü ortaya çıkabilir. Genelde laminant parke ile uyumlu modeller seçilse de, görsellik yanında dayanıklılık, şıklık, malzeme ve işçilik kalitesi de seçimde önemli rol oynuyor.

İç mekanın sıcaklık ve neminin de dikkate alındığı bir kapı seçimi ise sağlık açısından son derece avantajlı bir tercihin yapılmasını sağlıyor. Ahşap malzemelerden üretilen kapılar nemin yoğun olduğu banyo ve tuvalet gibi alanlarda tercih edilmezken, sentetik malzemeli kapılar bu tür alanlarda avantaj sağlıyor. İç kapı modelleri denildiğinde ahşap kaplama, melamin, lake, lam, mebran, Amerikan veya pvc kapılar ilk akla geliyor. Bir de bu kapı malzemelerinin farklı tasarımlarla üretildiği düşünülürse seçenekler oldukça fazla artıyor.

Kapı Fiyatları Malzeme ve Modele Göre Değişiyor

Birçok malzemede onlarca iç kapı modelinin üretildiği günümüzde doğal olarak iç kapı fiyatları değişiyor. PVC, melamin veya laminant gibi sentetik malzemelerle üretilen kapılar seri üretim olup daha düşük maliyetle üretildiğinden çok daha ekonomik olabiliyor. Ahşap kapılar ise işçilik ve malzeme maliyeti olarak sentetik kapılara göre çok daha pahalı hale gelebiliyor. Seçimin tamamen ihtiyaçlara, tercihlere ve bütçeye göre yapıldığı düşünülürse, ucuz iç kapı fiyatları araştırılırken kalite yanından aslında şıklık ve estetiklik oldukça etkili oluyor.

İç Kapı Modelleri

Daha dayanıklı ve mekana elit bir hava katan ahşap kapılar diğerlerine göre fiyat olarak biraz daha yüksektir. Ahşap kaplama iç kapılar ise mdf malzemelerinin farklı ağaçlardan elde edilen malzemelerle kaplanması ile imal edilir.

Melamin levhaların mdf malzeme üzerine yapıştırılması ile kendinden desenli kapı modelleri üretilmektedir. Temizliği kolay, darbelere karşı dayanıklı olup ahşap kapılara göre daha ekonomik olduğundan tercih edilebilir. Renkli veya renksiz lake kapı üretimi yanında laminant kapılar da ses yalıtım ve dayanıklılık bakımından tercih edilmektedir.

PVC kapılar yapı olarak boya gerektirmeyen ve kendinden desenli olup aynı zamanda çevre dostudur. Temizliği kolay, montajı pratik ve aynı zamanda fiyat olarak ekonomiktir. Şık, kaliteli, ekonomik ve dekoratif iç kapı modelleri için https://sengil.com.tr adresini ziyaret edebilir, en popüler kapı modellerini inceleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>