Büro, iş yeri, sanayi, konferans salonları, alışveriş merkezleri, spor salonları gibi her türlü mekânın dekorasyonunda ters tavan uygulamaları kullanılmaktadır. Isı ve ses yalıtımı bakımdan avantajlarının yanında dekoratif özellikleri ile de tercih ediliyor. Aşırı iç nemi olan alanlarda ve bazı iç sıcaklığı fazla olan sanayi bölümlerinde mineral esaslı tavan modelleri tercih edilir. Bu uygulamalar sayesinde ortamda akustik düzenlemeler sağlanır. Bu da yankı ve gürültünün önüne geçer. Işık yansıtması yüksek olmasının yanında ortamdaki konuşmalar daha anlaşılır olur. Kolay takılıp dökülebilmesi, pratik temizliği, dayanıklılıklarının yanında özel tesisatları gizleme özelliği ile de oldukça avantajlı uygulamalardır.

Montaj Aşamaları

Uygulama öncesinde karolaj planı hazırlanır. Tercih edilecek levhanın eni baz alınarak uygulama alanının 50 ya da 60 katları şeklinde bölünmektedir. Özellikle uygulama alanının uzun alanını simetrik eksenleri başlangıcı olarak ele alınması ile estetik görünüm açısından daha hoş bir görünüm elde edilir. İhtiyaçlar baz alındığında yangın uyarı sistemleri, aydınlatma armatürleri, havalandırma ve klima tesisatı ile ses kolonlarının miktarı ve tipi de karolaj planı ile tasarlanır. Tavanda mineral ters tavan levhalarını taşıyacak kaset sistemi oluşturulmaktadır. Rijit, sağlıklı, pratik, hızlı bir tasarım için özel olarak tasarlanan L ve T profilleri işlenmiş geçme ağızları ile birbirine birleştirilir. Askı sistemlerinde özel yaygın galvaniz ve gergi çubukları yer alır. Bu şekilde çok hassas olarak teraziye alınmaktadır.

Asma Tavan Montajı

Tavan seviyesi zeminde kot alınarak duvarda işaretlemeler yapılır. Buna göre duvarda kenar çerçeve L profile montajı yapılacaktır. Kolonlarda tekrarlanan işlem sonrasında ana taşıyıcıların hizasındaki askı çubukları da projeye göre monte edilir. Yapılan tüm çalışmalar sonrasında karolaj planı hata olmaması adına gözden geçirilmektedir. Boya ve badana işleri bittikten sonra uygulama alanının camları takılmış olmalı ve tüm tesisatlar tamamlanmalıdır. Ana ve ara taşıyıcıların montajında da hassas ayarlamalar yapılmalıdır. Biten karoloj içerisinde mineral asma tavan özenle yerleştirilmesi gereklidir. Levhalar profillere tam olarak uyması da önemlidir.

Ters Tavan Avantajları ve Çeşitleri

Estetik, nem, yangın güvenliği, çevre dostu, hızlı kurulum, düşük maliyetli, maskeleme etkisi avantajları ile tercih edilebilen olan ters tavan farklı çeşitlerde olabilmektedir. Vernik seçenekleri 100’den fazla renk ile pürüzsüz bir yüzey oluşturmaktadır. Daha yoğun ifade yansıtma ve düşük yansıtma özelliği ile tavan rengini koyulaştırmaktadır. Yürütme açısından temelden farklı olan Matt seçeneği, parlama ve ayna etkisi oluşturmaz. Metalik etkisi ile benzer seçeneklerde film maliyeti biraz daha yüksek olabiliyor.

Pürüzsüz ve saten tavanlarda ise farklı bir görünüm elde edilmekte ve mat görünüm oluşturmamaktadır. Yüzeyden az da olsa yansıma bulunuyor. İnci yüzeyler farklı tonlarda parıldamalar olmakta ve fotoğraf baskıları da bu alanlarda kullanılabilmektedir. Optik fiberlerin dışında süet, deri taklit doku, ahşap gibi çeşitli farklı dokularda asma tavan çeşitleri de kullanım alanı ihtiyaçlarına göre tercih edilebilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>